چهارشنبه, ۲۵ تیر , ۱۳۹۹پرسش و پاسخ


پرسش: سهامداران گروه نصر سپهر، چه کسانی هستند؟

 

پاسخ : براساس مفاد آیین‌نامه واگذاری سهام مصوب مجمع عمومی مؤسسه جهاد نصر، سهام گروه بین‌المللی نصر سپهر (شرکت جهاد نصر اصفهان) به افراد واجد شرایط زیر واگذار شده است:

رزمندگان : عبارتند از افرادی که از طریق قرارگاه‌ها و گردان‌های مهندسی رزمی جنگ جهاد سازندگی (سابق) در مناطق جنگی به مدت شش ماه حضور داوطلبانه داشته‌اند.

جانبازان : عبارتند از افرادی که از طریق قرارگاه‌ها و گردان‌های مهندسی رزمی جنگ جهاد سازندگی (سابق) به مناطق جنگی اعزام شده‌اند و دارای سابقه جانبازی می‌باشند.

آزادگان : عبارتند از افرادی که از طریق قرارگاه‌ها و گردان‌های مهندسی رزمی جنگ جهاد سازندگی (سابق) به مناطق جنگی اعزام شده‌اند و دارای سابقه اسارت هستند.

خانواده شهدا و مفقودالاثرها و ایثارگران متوفی : عبارتند از بستگان درجه یک (فرزند، همسر، پدر، مادر) شهدا، مفقودالاثرها، ایثارگران متوفی وزارت جهاد کشاورزی و نیروهای مردمی که از طریق قرارگاه‌ها و گردان‌های مهندسی رزمی جنگ جهاد سازندگی (سابق) به مناطق جنگی اعزام شده‌اند.

شرکت‌های ایثارگری : عبارتند از شرکت‌هایی که حداقل هشتاد درصد (۸۰%) سرمایه آن‌ها متعلق به ایثارگران وزارت جهاد کشاورزی می‌باشد.

کارکنان شرکت : عبارتند از کارکنان شاغل ثابت که در زمان واگذاری سهام، دارای شرایط خاصی از نظر سابقه‌ی کاری در شرکت باشند.

 

پرسش: سرمایه گروه نصر سپهر چه میزان است و چه تغییراتی داشته است؟

 

پاسخ :  سرمایه گروه بین‌المللی نصر سپهر (شرکت جهادنصر اصفهان) در زمان واگذاری اولیه، مبلغ بیست میلیارد ریال (دو میلیارد تومان) بوده است که با توجه به انجام شش مرحله افزایش سرمایه از محل سود انباشته (واگذاری سهام جایزه) به نسبت  ۲۳  برابر افزایش یافته و در حال حاضر (دی ماه ۱۳۹۵) آخرین سرمایه‌ی شرکت، مبلغ  ۴۶ میلیارد تومان (چهل و شش میلیارد تومان) می‌باشد.

به‌عنوان مثال درصورتی که یک سهامدار در زمان واگذاری اولیه، تعداد هزار سهم گروه نصرسپهر (شرکت نصر اصفهان) را خریداری کرده باشد، فعلاً مالک تعداد  ۲۳,۰۰۰  (بیست و سی هزار) سهم شرکت می‌باشد.

لازم به توضیح است در خلال سال‌های گذشته، برخی از سهامداران اقدام به تهاتر سهام شرکت جهاد تعاون اصفهان با سهام گروه نصر سپهر نموده و یا بعضاً سود نقدی خود را به سهام تبدیل کرده‌اند که نسبت فوق برای این دسته از سهامداران، افزایش بیشتری داشته است.

 

پرسش: برای دریافت خدمات سهامداری و انجام معاملات سهام، به کجا مراجعه نماییم؟

 

پاسخ : در حال حاضر کلیه‌ی امور سهام گروه بین‌المللی نصر سپهر (شرکت نصراصفهان) اعم از نقل و انتقالات سهام، توزیع سود نقدی سهام و تحویل اسناد سهامداران، در محل شرکت سرمایه‌گذاری ابرار نصر واقع در اصفهان، میدان جمهوری اسلامی، خیابان رباط اول، خیابان شهیدباهنر، نبش کوچه ۳۹، ساختمان رجا، طبقه پنجم انجام می‌پذیرد.

همکاران امور سهام این شرکت در روزهای شنبه تا چهارشنبه هر هفته از ساعت  ۸  صبح لغایت  ۲  بعد از ظهر به‌صورت حضوری و همچنین از طریق شماره تلفن‌های  ۳۳۴۶۱۰۷۰  و  ۳۳۴۶۱۰۸۰  آماده‌ی پاسخ‌گویی به سهامداران ارجمند گروه نصرسپهر (شرکت جهادنصر اصفهان) هستند.

 

پرسش: برای دریافت اصل برگ سهام، چه مراحلی را باید طی کرد؟

 

پاسخ : در صورتی که سهامدار بابت خرید سهام خود، بدهکار نباشد اصل برگ سهام وی قابل تحویل می‌باشد.

با توجه به این‌که در حال حاضر تمامی اقساط خرید سهام اولیه از مؤسسه جهاد نصر، به‌صورت کامل تسویه شده است، سهامداران ارجمند گروه بین‌المللی توسعه و عمران نصر سپهر (شرکت نصراصفهان) می‌توانند ضمن در دست داشتن “اصل قرارداد خرید سهام” (منعقده با مؤسسه جهاد نصر) همراه با مدارک شناسایی معتبر (اصل شناسنامه و اصل کارت ملی)، به امور سهام شرکت مراجعه نموده و اصل برگ سهام خود را دریافت نمایند.


 

پرسش: در صورت مفقود شدن اصل قرارداد خرید سهام، امکان صدور المثنی وجود دارد؟

 

پاسخ : از آن جایی که قراردادهای خرید سهام از سوی مؤسسه جهاد نصر، صادر گردیده و امکان صدور المثنی برای آنها وجود ندارد ضروری است درصورت مفقودی قرارداد و به‌منظور جلوگیری از سوءاستفاده‌های احتمالی، مراتب سریعاً به امور سهام گروه بین‌المللی نصر سپهر (شرکت جهادنصر اصفهان) اطلاع داده شود.

ضمناً به دلیل این‌که هرگاه سهامدار بخواهد اصل برگ سهام را دریافت نموده و یا سهام خود را به شخص دیگری منتقل نماید نیاز به ارائه‌ی قرارداد خرید اولیه می‌باشد لذا درصورت مفقود شدن این قرارداد، سهامدار موظف است ضمن هماهنگی و حضور در محل امور سهام، نسبت به دریافت و تکمیل فرم‌های مربوطه و مراجعه به یکی از دفاتر ثبت اسناد رسمی، اقدامات لازم را به‌عمل آورد.

 

پرسش: روند کسر شدن اقساط خرید سهام چگونه است؟

 

پاسخ : با توجه به این‌که واگذاری اولیه‌ی سهام گروه نصر سپهر (شرکت جهادنصر اصفهان) از سوی مؤسسه جهاد نصر، به‌صورت اقساطی بوده است و هر سهامدار با توجه به شرایط زمان واگذاری و تعداد سهام متعلقه، مبلغی را به عنوان پیش‌پرداخت به حساب مؤسسه جهاد نصر واریز نموده، لذا طبق توافقات به‌عمل آمده مقرر گردیده است الباقی بدهی سهامداران بابت سهام خریداری‌شده طی اقساط سالیانه، از محل سود سهام برداشت گردد.

لازم به یادآوری است در حال حاضر کلیه‌ی اقساط سهامداران از محل سودهای نقدی سال‌های ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۳، کسر شده است و سهامداران ارجمند گروه نصرسپهر ، بابت خرید اقساطی سهام از مؤسسه جهادنصر، هیچ بدهی ندارند.

 

پرسش: روند پرداخت سود گروه نصر سپهر چگونه است؟

 

پاسخ : سود سهام شرکت‌های سهامی در هر سال، “یک بار” و براساس مصوبات مجمع عمومی عادی سالیانه، پرداخت می‌گردد. به این صورت که معمولاً پس از بررسی و تصویب صورت‌های مالی شرکت در جلسه مجمع عمومی عادی سالیانه، میزان سود قابل پرداخت به هر سهم نیز مشخص می‌شود.

لازم به ذکر است براساس ماده ۲۴۰ قانون تجارت، شرکت می‌تواند ظرف مدت هشت ماه از تاریخ برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه، سود نقدی سهامداران را پرداخت نماید.

همچنین یادآور می‌گردد واریز سود سالیانه گروه نصر سپهر (شرکت جهادنصر اصفهان) به حساب‌های بانکی سهامداران، به‌علت کثرت تعداد سهامداران، براساس یک جدول زمان‌بندی و در فرجه‌ی قانونی انجام می‌پذیرد.

از سوی دیگر با توجه به این که در سال ۱۳۸۸ بلافاصله پس از واگذاری اولیه سهام، برای تمامی سهامداران گروه نصرسپهر به‌صورت یک‌جا، حساب بانکی افتتاح شده، لذا تمامی سود سهام سال‌های گذشته به حساب‌های مذکور واریز گردیده است.

گفتنی است طی سنوات گذشته برخی از سهامداران، اقدام به تغییر شماره حساب بانکی اولیه‌ی خود نموده‌اند که برای این دسته از سهامداران، سود سهام به حساب‌های مورد نظر ایشان واریز شده است.

 

پرسش: آیا ممکن است یک سهامدار، تاکنون سود خود را دریافت نکرده باشد؟

 

پاسخ : یکی از افتخارات گروه بین‌المللی نصر سپهر (شرکت جهادنصر اصفهان) این است که تمامی سودهای نقدی مصوب مجامع عمومی سال‌های گذشته از سال ۱۳۸۶ لغایت ۱۳۹۳ را به حساب بانکی سهامداران واریز نموده است و در حال حاضر (زمستان ۱۳۹۴)، سهامداران شرکت بابت سود نقدی سال‌های یادشده، هیچ‌گونه مطالباتی از شرکت ندارند.

لازم به یادآوری است که برای تمامی سهامداران محترم شرکت در بدو واگذاری سهام، حساب بانکی افتتاح گردیده و کارت‌های بانکی مربوطه نیز به سهامداران، تحویل شده است.

همچنین در سال‌های گذشته تعدادی از سهامداران، درخواست تغییر شماره حساب بانکی خود را داشته‌اند که این درخواست نیز در بانک اطلاعاتی سهامداران، اعمال شده و هر ساله سود سهام به حساب مورد نظر ایشان واریز می‌گردد.

بنابراین توصیه می‌شود درصورتی که سهامداری، تاکنون موفق به دریافت سود سهام نشده است ابتدا حساب بانکی خود را بررسی کرده و درصورت وجود هرگونه مشکل، با امور سهام گروه نصرسپهر تماس حاصل نماید.

 

پرسش: برای تمدید عابر بانک چه باید کرد؟

پاسخ : همان‌طور که اطلاع دارید بانک‌ها جهت رعایت مسائل ایمنی، برای هر کدام از عابر بانک‌ها یک تاریخ انقضاء درج می‌کنند و به همین دلیل قبل از فرا رسیدن تاریخ انقضاء، شخص صاحب حساب باید جهت تعویض یا تمدید کارت بانکی خود اقدام کند.

لذا سهامداران محترم گروه بین‌المللی نصر سپهر (شرکت جهادنصر اصفهان) که در سال‌های اولیه واگذاری، کارت‌های بانک تجارت را دریافت نموده و تاکنون آن را تمدید نکرده‌اند لازم است با در دست داشتن مدارک شناسایی معتبر (اصل شناسنامه و اصل کارت ملی) به یکی از شعب بانک تجارت مراجعه کرده و اقدام به تمدید کارت بانکی خود نمایند.

لازم به توضیح است برای تجدید کارت، نیاز به شماره حساب بانکی می‌باشد که در صورت عدم آگاهی از آن، هر سهامدار باید ضمن تماس تلفنی با امور ‌سهام گروه نصرسپهر، نسبت به اخذ شماره حساب خود اقدام کند.

پرسش: آیا امکان تغییر شماره حساب بانکی برای واریز سود سهام وجود دارد؟

پاسخ : بله، هر سهامدار می‌تواند شماره حساب بانکی مورد نظر خود را جهت واریز سود به امور سهام شرکت ارائه نماید.

گفتنی است شماره حساب حتماً باید به نام شخص سهامدار بوده و در سیستم بانکی، فعال باشد.

همچنین سهامدارانی که تمایل ندارند از حساب اولیه که توسط گروه بین‌المللی نصر سپهر (شرکت جهادنصر اصفهان) افتتاح شده، استفاده نمایند ابتدا باید سودهای واریز شده‌ی قبلی را، از حساب مزبور برداشت کرده و سپس شماره حساب بانکی مورد نظرشان را به امور سهام اعلام نمایند.

شایان ذکر است سهامدارانی که تمایل به اعلام شماره حساب جدید و یا تعویض شماره حساب بانکی قبلی خود دارند فرم مربوطه را از بخش “فرم‌های مورد نیاز” همین وب‌سایت دریافت و تکمیل کرده و آن را به امور سهام گروه نصرسپهر تحویل دهند.

 

پرسش: سهامداران شهرستانی برای دریافت خدمات بانکی به کجا مراجعه کنند؟

 

پاسخ : با توجه به اینکه اکثر حساب‌های بانکی سهامداران (به ویژه حساب‌های اولیه که توسط شرکت افتتاح شده است) این ویژگی را دارند که در کلیه‌ی شعب سراسر کشور، قابل واریز و برداشت هستند لذا سهامداران محترم گروه بین‌المللی نصر سپهر (شرکت جهادنصر اصفهان) می‌توانند در محل سکونت خود، به نزدیک‌ترین شعبه بانک مورد نظر مراجعه نموده و خدمات بانکی دریافت نمایند و به هیچ وجه لازم نیست که به شعب شهر اصفهان مراجعه نمایند.

بدیهی است هنگام مراجعه به بانک، همراه داشتن اصل کارت ملی و شناسنامه و حضور شخص سهامدار یا وکیل قانونی او، الزامی است.

 

پرسش: چگونه می‌توان از زمان برگزاری مجمع عمومی شرکت، خبردار شد؟

پاسخ : اخبار برگزاری مجامع عمومی از طریق وب‌سایت رسمی شرکت، درج آگهی دعوت در روزنامه‌ی کثیرالانتشار (نسل فردا) و ارسال پیامک به سهامداران، به اطلاع عموم می‌رسد.

لذا از سهامداران گرامی گروه بین‌المللی نصر سپهر (شرکت جهادنصر اصفهان) درخواست می‌شود چنان‌چه تاکنون پیامکی از سوی سامانه‌ی پیامک شرکت دریافت نکرده‌اند در اسرع وقت نسبت به ارائه‌ی شماره تلفن همراه خود به امور سهام، اقدام نمایند.

گفتنی است سال مالی گروه نصرسپهر از اول دی ماه هر سال، آغاز شده و در سی‌ام آذر ماه سال بعد، پایان می‌یابد و حداکثر تا چهار ماه پس از پایان سال مالی، شرکت موظف است اقدام به تشکیل مجمع عمومی عادی سالیانه نماید.

درصورتی که تعداد سهامداران حاضر در مجمع نوبت اول، به حد نصاب قانونی نرسد حداکثر ظرف دو ماه پس از تاریخ مجمع عمومی نوبت اول، شرکت ملزم به تشکیل مجمع نوبت دوم می‌باشد.

 

پرسش: چگونه می‌شود از قیمت خرید و فروش سهام آگاه شد؟

پاسخ : با توجه به این‌که قیمت (روز) معاملاتی سهام گروه بین‌المللی نصر سپهر (شرکت جهادنصر اصفهان) براساس عرضه و تقاضا تعیین شده و در مقاطع مختلف یک سال مالی، متغیر است از این‌رو سهامداران محترم می‌توانند برای اطلاع از آخرین قیمت (روز) معاملاتی سهام به وب‌سایت رسمی شرکت مراجعه نموده و یا با تلفن‌های امور سهام، تماس حاصل فرمایند.

 

پرسش: روش خرید سهام گروه نصر سپهر، چگونه است؟

 

پاسخ : در صورتی که متقاضی خرید سهام دارای شرایط ایثارگری بوده و یا قبلاً سهامدار گروه بین‌المللی نصر سپهر (شرکت جهادنصر اصفهان)، شده باشد می‌تواند ضمن حضور در محل امور سهام (شرکت سرمایه‌گذاری ابرارنصر) تقاضای کتبی خرید سهام نماید.

بدیهی است با توجه به ترکیب ایثارگری سهام گروه نصرسپهر، واگذاری سهام به افراد متفرقه امکان‌پذیر نبوده و صرفاً رزمندگان (جهادگر) هشت سال دفاع مقدس و خانواده‌های معظم شهدای جهادسازندگی (سابق) می‌توانند اقدام به خرید سهام نمایند.

 

پرسش: یک سهامدار چگونه می‌تواند سهام خود را بفروشد؟

 

پاسخ : هر سهامدار می‌تواند با در دست داشتن مدارک شناسایی (اصل شناسنامه و اصل کارت ملی) و همچنین اسناد سهامداری (اصل قرارداد خرید سهام یا اصل برگه‌ی سهام)، ضمن مراجعه به امور سهام (شرکت سرمایه‌گذاری ابرار نصر) درخواست فروش سهام خود را ارائه نماید.

درخواست فروش سهام پس از طی تشریفات قانونی، به مرحله اجرا درمی‌آید و سهام عرضه‌شده برای فروش، به سایر سهامداران شرکت نصر اصفهان و یا خریداران واجد شرایط، انتقال می‌یابد.

 

پرسش: آیا می‌توان بدون حضور سهامدار در شرکت، سهام را به دیگران انتقال داد؟

 

پاسخ : براساس ماده ۴۰ قانون تجارت، انتقال سهام باید در دفتر ثبت سهام شرکت به ثبت برسد و انتقال‌دهنده یا وکیل یا نماینده‌ی قانونی او باید انتقال را در دفتر مزبور امضاء نماید. هر انتقالی که بدون رعایت شرایط فوق به‌عمل آید ازنظر شرکت و اشخاص ثالث، فاقد اعتبار است.

بنابراین هرگونه خرید و فروش سهام که خارج از دفتر سهام گروه بین‌المللی نصر سپهر (شرکت جهادنصر اصفهان) و با تنظیم مبایعه‌نامه و سایر اقدامات مشابه، انجام پذیرد از نظر شرکت، قانونی نیست و برای انتقال سهام، به حضور شخص سهامدار یا وکیل و یا نماینده‌ی قانونی او نیاز دارد.

ضمناً سهامدارانی که تمایل دارند برای فروش سهام خود، به شخص دیگری وکالت دهند ضرورت دارد ضمن تماس با امور سهام گروه نصرسپهر، از آخرین تعداد سهام خود، اطلاع حاصل نموده و متن وکالت‌نامه‌ی مورد پذیرش امور حقوقی شرکت را از بخش «فرم‌های مورد نیاز» همین وب‌سایت دریافت نمایند.

 

پرسش: آیا سهامدار شرکت می‌تواند سهام خود را به هرکسی بفروشد؟

 

پاسخ : براساس قانون تجارت و مفاد اساسنامه شرکت، هر نوع نقل و انتقال (خرید و فروش) سهام، الزاماً باید در محل امور سهام شرکت انجام گیرد.

از آن‌جایی که در واگذاری اولیه سهام گروه بین‌المللی نصر سپهر (شرکت جهادنصر اصفهان)، شرایط خاصی برای سهامدار شدن افراد در نظر گرفته شده است لذا در حال حاضر نیز، خریداران جدید سهام باید از شرایط اولیه (ایثارگران هشت سال دفاع مقدس و خانواده معظم شهدا) برخوردار باشند.

بنابراین در هر نقل و انتقال سهام، اولویت خرید با سهامداران فعلی گروه نصرسپهر بوده و درصورتی که از بین سهامداران، متقاضی خرید سهام وجود نداشته باشد، امکان فروش سهام به سایر افراد پس از تأیید هیأت مدیره، وجود دارد.

 

پرسش: چگونه می توان از محل سود سهام، اقدام به خرید سهام کرد؟

 

پاسخ : “تبدیل سود به سهام” یا خرید سهام از محل سود نقدی، در واقع یک نوع نقل و انتقال سهام است که باعث می‌شود متقاضیان خرید بتواند از محل سود نقدی خود، بهای خرید سهام را پرداخت نمایند.

بنابراین برخلاف تصور رایج، در خرید سهام از محل سود نقدی، هیچ‌گونه افزایش سرمایه‌ای انجام نشده و صرفاً تعدادی سهام بین سهامداران (خریدار و فروشنده) ، نقل و انتقال پیدا می‌کند.

علی‌ایحال سهامداران متقاضی تبدیل سود به سهام گروه بین‌المللی نصر سپهر (شرکت جهادنصر اصفهان) می‌توانند از طریق تکمیل فرم موجود در بخش «فرم‌های مورد نیاز» همین وب‌سایت، درخواست خود را ارائه نموده تا از محل سود و درصورت وجود فروشنده‌ی سهام، برای ایشان سهام گروه نصرسپهر خریداری گردد.